I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze

Wycieczka klasy 3A2 w Góry Świętokrzyskie

Wycieczka klasy 3A2 w Góry Świętokrzyskie

On Wrzesień 19, 2021, Posted by , In Aktualności,Kultura, With Możliwość komentowania Wycieczka klasy 3A2 w Góry Świętokrzyskie została wyłączona

W dniach 15-17 września 2021 r. uczniowie klasy 3A2 wyjechali na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.

To kraina znana z przyrodniczych osobliwości jak i znanych postaci, spośród których wymienić należy patrona naszego liceum, Stefana Żeromskiego.

Zwiedzanie ziemi świętokrzyskiej rozpoczęliśmy od wizyty w Chęcinach, gdzie mieszczą się ruiny zamku królewskiego z XIII w. z charakterystycznymi trzema wieżami. Z murów warowni podziwialiśmy zachód słońca oraz okoliczne pola, na których zrealizowano wiele scen batalistycznych do filmu „Pan Wołodyjowski” na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza, również związanego z tą ziemią.

Drugi dzień to wędrówka Głównym Szlakiem Świętokrzyskim z Nowej Słupi do Świętej Katarzyny, poprzez Łysą Górę i Łysicę – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich (614 m n.p.m.). Przemierzając Puszczę Jodłową,  widzieliśmy charakterystyczne rumowiska skalne zwane gołoborzami, pogański wał kultowy oraz sanktuarium Relikwii Krzyża Drzewa Świętego.

W ostatnim, trzecim dniu pobytu, skrywając się przed ulewnym deszczem spędziliśmy czas w Jaski Raj. Dzięki jej wyjątkowo bogatej szacie naciekowej jest ona uznawana za najpiękniejszą jaskinię w Polsce.

Na uwagę zasługuje fakt, iż program wycieczki został opracowany przez przewodniczącego klasy 3A2, który wcielił się również w rolę kierownika. Jakubie Jończy – jesteś wielki!

 

Podziękowania również dla opiekunów grupy – wychowawczyni Pani Renaty Janaszek oraz Pani Aldony Mierzwy.

Comments are closed.
Skip to content