I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze

Relacja z objazdu edukacyjnego po Rumunii

Relacja z objazdu edukacyjnego po Rumunii

On Październik 8, 2017, Posted by , In Aktualności, With Możliwość komentowania Relacja z objazdu edukacyjnego po Rumunii została wyłączona

Relacja z objazdu edukacyjnego po Rumunii

W ostatnim tygodniu września braliśmy udział w wyjeździe edukacyjnym do Rumunii, który był nagrodą dla laureatów  ogólnopolskiego konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”. Trasa tegorocznego wyjazdu wiodła śladami uchodźców polskich z  czasów II wojny światowej. W pierwszych dniach objazdu odwiedziliśmy:  Syhot Marmaroski i Muzeum Ofiar Komunizmu,  Berbesti, monastyr Barsana, królewski zameczek myśliwski w Bicaz, miejsce internowania prezydenta Mościckiego oraz  Bukareszt.

Na naszej trasie znalazły się także tzw. „Wesoły Cmentarz” we wsi Sarpanta i zamek Draculi w Branie.

Najbardziej w pamięci utkwiła nam wizyta w polskiej wsi na Bukowinie, gdzie odbyła się uroczystość podsumowująca konkurs. Zostaliśmy ugoszczeni w Polskim Domu – centrum polskiej kultury w Nowym Sołońcu. Wieś została założona w I. połowie XIX wieku przez polskich górali. Przez lata kultywowali oni nasze narodowe tradycje, dzięki czemu do dziś zachowały się tam polskie obyczaje. Zdziwił nas fakt, że społeczność – licząca ponad 800 osób – jest tak bardzo ze sobą bardzo zżyta. Mieszkańcy obchodzą wspólnie nie tylko wydarzenia ważne dla społeczności lokalnej, ale również spotykają się na tak rodzinnej uroczystości, jaką jest Wigilia Bożego Narodzenia.

Rumunia okazała się krajem o bogatej historii i pięknej przyrodzie.

 

Ewa Tucholska

 

Comments are closed.
Skip to content