I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze

Żerom na seminarium w KPSW

Żerom na seminarium w KPSW

On Listopad 28, 2016, Posted by , In Aktualności,Nauka, With Możliwość komentowania Żerom na seminarium w KPSW została wyłączona

Grupa Żeromszczaków uczestniczyła 23 listopada w Seminarium Naukowym w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze, które zorganizowali Zakład Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Studenckie Koło Naukowe Komunikacji Wizerunkowej.

W trakcie spotkania zatytułowanego „Razem czy osobno – cudzoziemcy w przestrzeni UE” dyskutowano o relacjach między różnymi narodowościami, edukacji w zgodzie z ideą tolerancji, demokracji i kształceniu obywatelskim.
 Wczorajsze seminarium rozpoczęło się od prelekcji specjalistów z zakresu nauk o polityce, MBA, socjologów, trenerów interpersonalnych i międzykulturowych. Jako pierwsza – wykład wygłosiła dr hab. Aldona Wiktorska – Święcka, która przybliżyła uczestnikom temat edukacji międzykulturowej jako istotnego elementu kształtowania postaw obywatelskich. Następnie, w sali wykładowej KPSW wystąpiła trenerka Kinga Białek i omówiła m.in. sposoby współpracy z uczniami w klasach międzykulturowych. Ostatni, głos zabrał dr Jacek Trembecki w ramach prelekcji „Od zasady wzajemnego szacunku do komunikacji międzykulturowej”. To właśnie jego wystąpienie – poparte osobistymi doświadczeniami z misji i operacji wojskowych, w których uczestniczył jako pułkownik Wojska Polskiego, wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród studentów i licealistów.

Po części wykładowej, seminarzyści skoncentrowali się na wymianie doświadczeń i dobrych praktyk z Kingą Białek, Jackiem Jakubcem i Anną Zelno. Poruszano m.in. takie kwestie jak: doświadczenia z pogranicza, Euroregion Neisse-Nisa-Nysa jako „eksperyment, który świetnie się sprawdził”, integracyjność międzykulturowa i jej efekty, współpraca transgraniczna celem ochrony i pielęgnacji zabytków. Z kolei po krótkiej przerwie kawowej – jako podsumowanie całości przedsięwzięcia odbyła się dyskusja panelowa, w której aktywnie uczestniczyli obecni na seminarium studenci KPSW, uczniowie naszej szkoły i inni zaproszeni goście.

Seminarium Naukowe „Razem czy osobno – cudzoziemcy w przestrzeni UE” w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze moderowali dr Oliwia Tarasewicz-Gryt oraz dr Jerzy Widerski, pracownicy Zakładu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, jak również Krzysztof Lewandowski – student KPSW i aktywny działacz uczelnianego Radia NAGŁOS. Uczniom naszej szkoły w spotkaniu towarzyszyli Małgorzata Kozińska, Dyrektor ZSO Nr 1 w Jeleniej Górze i Piotr Iwaniec, polonista.

autorzy: Oliwia Łukowska, Piotr Iwaniec

 

 

Comments are closed.
Skip to content