I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze

Wymiana polsko-niemiecka w kontekście zrównoważonego rozwoju

Wymiana polsko-niemiecka w kontekście zrównoważonego rozwoju

On Listopad 3, 2019, Posted by , In Aktualności,Nauka, With Możliwość komentowania Wymiana polsko-niemiecka w kontekście zrównoważonego rozwoju została wyłączona

Kolejny wyjazd w ramach wymiany międzynarodowej Alfeld – Jelenia Góra (21-28.10.2019 r.) za nami. Tym razem tematem przewodnim był zrównoważony rozwój (Nachhaltigkeit / sustainability), czyli temat, który mówi, że środowisko naturalne jest podstawą, gospodarka narzędziem, a dobrobyt społeczeństwa, zwłaszcza przyszłych pokoleń,  celem.

W czasie całego pobytu staraliśmy się zwracać uwagę na negatywny wpływ człowieka na środowisko  i zadawaliśmy sobie wiele pytań. Czy naprawdę potrzebujemy kupować owoce i warzywa w foliowych woreczkach? Czy opakowania słodyczy muszą być wielowarstwowe?  Czy robiąc zakupy potrzebujemy jednorazowych torebek? Odpowiedź brzmi – nie. Od dzisiaj na zakupy chodzimy z własna płócienną torbą, kupujemy produkty luzem i do Starbucksa chodzimy z własnym kubkiem.

Oprócz pracy nad projektem mieliśmy moc innych atrakcji. Pierwszego dnia pojechaliśmy do Wolfsburga zwiedzić część wystawową fabryki samochodów Volkswagen oraz centrum poznawcze Phaeno

. Następnie spędziliśmy dwa dni w drugim co do wielkości  mieście Niemiec – Hamburgu. Tam odbyliśmy rejs statkiem w porcie i wizytę w parku miniatur, gdzie mieliśmy możliwość zwiedzić świat od Wenecji po Wielki Kanion Kolorado. W samym Alfeld i okolicach odwiedziliśmy Fagus Werk – fabrykę form do markowego obuwia, która znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a także fabrykę Nordzucker. Tam prześledziliśmy proces produkcji od buraka do kostki cukru sprzedawanego w opakowaniach z logo Sweet Family.

W wolnym czasie nasi gospodarze zapewniali nam różnoraką rozrywkę od wycieczki do Hanoweru, poprzez wypad na pływalnię i do restauracji Vapiano, po wieczór gier planszowych.

Czekamy z utęsknieniem na przyjazd młodzieży niemieckiej w maju.

Dorota Dwojak i Aldona Mierzwa

Comments are closed.
Skip to content