I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze

Wyjazd edukacyjny do Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück

Wyjazd edukacyjny do Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück

On Wrzesień 29, 2021, Posted by , In Aktualności, With Możliwość komentowania Wyjazd edukacyjny do Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück została wyłączona

W dniach 19 – 21 września odbył się wyjazd edukacyjny do Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück, który był nagrodą dla laureatów X Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno – Literackiego Polskie więźniarki w Ravensbrück. Jedna z uczennic naszej szkoły, Amelia Ogrodowczyk z klasy 3c2, znalazła się wśród wyróżnionych tegorocznej edycji.

Oprócz zwiedzania byłego obozu koncentracyjnego, uczestnicy mieli okazję podziwiać historyczne serce Magdeburga – miasta, w którym pochowany został Otton I, pierwszy cesarz Niemiec, położonego nad rzeką Łabą i bogatego w perełki architektury średniowiecznej, jak i współczesnej. Podczas zwiedzania terenu należącego do kompleksu obozowego, uczniowie wraz z opiekunami wysłuchali opiewającego w dramatyczne szczegóły wykładu, oddali cześć ofiarom i zapoznali się z dalszymi losami byłych więźniów. Spacer zakończył się projekcją filmu poświęconego opowieściom kobiet różnych narodowości, które – jak same twierdzą – zniosły zbyt wiele okrucieństwa jak na jedno życie. Ostatni dzień wyjazdu poświęcono na spacer po stolicy Niemiec. Uczestnicy odwiedzili m.in. Muzeum Terroru, zobaczyli szczątki Muru Berlińskiego, stanęli w miejscu, gdzie 70 lat wcześniej naziści palili niezgodne z ich ideologią książki. Dla uczniów wyjazd ten był okazją do zobaczenia na własne oczy miejsca, które opisywali w pracach konkursowych, ale i refleksji nad losem kobiet, często niewiele od nich starszych, które z powodu koloru skóry, wyznania bądź narodowości zostały skazane na zagładę.

Razem z Organizatorami zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu.

 

Comments are closed.
Skip to content