I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze

Rewizyta gimnazjalistów z niemieckiego Alfeld

Rewizyta gimnazjalistów z niemieckiego Alfeld

On Maj 29, 2017, Posted by , In Aktualności,Kultura, With Możliwość komentowania Rewizyta gimnazjalistów z niemieckiego Alfeld została wyłączona

W dniach  12 – 18 maja  kolejny raz gościliśmy młodzież z Gymnasium  Alfeld  z Dolnej Saksonii. Tematem przewodnim naszego spotkania byli „Przesiedleni i wygnani”. Jesienią 2016 r. podczas naszego pobytu w Alfeld poznawaliśmy historię Niemców  wysiedlonych z terenów dawnego Hirschbergu / dzisiejszej Jeleniej Góry/. Tym razem zgłębialiśmy dzieje innych wysiedlonych – Polaków z Kresów Wschodnich zesłanych w latach 40-tych XX wieku na Syberię i do Kazachstanu. Nasi zaproszeni goście  – p. Leokadia Halicka i p. Jan Rybiński – członkowie Związku Sybiraków w Jeleniej Górze, opowiadali nam o tragicznych losach swoich rodzin. O 10 lutego 1940, kiedy to NKWD i Czeka wkroczyło do ich domów, o trwającej wiele tygodni podróży bydlęcym wagonem, o przeraźliwym zimnie, głodzie i śmierci najbliższych, a wreszcie o powrocie do Polski i kilkuletnim  życiu pod jednym dachem z niemieckimi rodzinami. Wspomnienia te zrobiły wielkie wrażenie zarówno na nas, jak i na naszych kolegach z Niemiec.

Poznając historie naszych rodaków nie zapomnieliśmy także o niemieckich mieszkańcach naszego miasta. Na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Sudeckiej odnaleźliśmy groby dawnych Jeleniogórzan. Inskrypcje z ich tablic nagrobnych odbijaliśmy stosując technikę frottage. Te nowe umiejętności zdobyliśmy na warsztatach z p. Ewą Nyc, plastyczką pracującą na co dzień z dziećmi i młodzieżą w SP2 oraz MDK w Jeleniej Górze . Bawiliśmy się świetnie, a nasze prace, jak i wyniki naszej wędrówki po cmentarzu, możecie podziwiać na podeście głównej klatki schodowej, gdzie urządziliśmy małą wystawę.

Oprócz bardzo poważnych zadań, czekały na nas także  atrakcje – wspólne ognisko w Trzcińsku i warsztaty piernikarskie, podczas których  poznaliśmy historię wypieku pierników, ale przede wszystkim mieliśmy okazję własnoręcznie upiec i ozdobić pyszne pierniki.

Pokazywaliśmy naszym gościom Jelenią Górę i okolice,  stolicę Dolnego Śląska – Wrocław, który podziwialiśmy z ziemi i z bardzo wysoka – z wieży Katedry na Ostrowie Tumskim. Zwiedziliśmy także  Halę Stulecia i Ogrody Japońskie.

W wolnych chwilach spędzaliśmy wspólnie czas, a gdy nadszedł moment odjazdu gości, pożegnaniom nie było końca.

Będziemy mile wspominać ten tydzień spędzony z naszymi kolegami z Niemiec.

P.S.

Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Eurogionu Nysa, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni.

Dziękujemy również wszystkim pracownikom naszej szkoły, których życzliwość oraz pomocna dłoń przyczyniły się do sprawnej organizacji wymiany oraz stworzyły przyjazną atmosferę.

                                                                                              Dorota Dwojak i Aldona Mierzwa

Comments are closed.
Skip to content