I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze

MUNOL 2017

MUNOL 2017

On Czerwiec 13, 2017, Posted by , In Aktualności,Kultura, With Możliwość komentowania MUNOL 2017 została wyłączona

W dniach 28.05-04.06. 2017 trzynastu uczniów z naszej szkoły wraz z nauczycielami p. Moniką Moreau i p. Iwoną Kopczyńską wzięło udział w konferencji MUNOL 2017.
MUNOL czyli symulacja obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych w języku angielskim odbywa się co roku na przełomie maja i czerwca na północy Niemiec w urokliwej Lubece. Nasza szkoła jest jedyną publiczną szkołą, która dostaje zaproszenie na to wydarzenie. Czym się tam zajmujemy? Wraz z delegatami z całego świata, Tajwanu, Turcji, a także Włoch, Rumunii, Szwecji i innych krajów europejskich debatujemy na temat aktualnych i niesamowicie ważnych problemach całego świata.
Każda delegacja dostaje swój kraj, który będzie reprezentować, a wraz z tym zostaje przydzielana do odpowiedniej komisji lub komitetu, np. Rada Bezpieczeństwa ONZ, Rozbrojenie i Międzynarodowa Ochrona, komisja ekonomiczno-społeczna czy zajmująca się prawami człowieka. W każdym z miejsc omawiane są  aktualne tematy, np. cyberprzestępstwa, nielegalny przemyt broni, niezależność Kurdystanu czy bezpieczne wykorzystanie dronów. Dlaczego czujemy się tak ogromnie wyróżnieni jadąc tam? Przede wszystkim uczymy się formalnego języka angielskiego – bo w nim debatujemy. Co więcej poznajemy inne tradycje, kultury, obyczaje i dialekty. Nigdy nie pomyślelibyśmy, że będziemy jeść lunch z kolegą z Tajwanu! Również możemy przezwyciężyć swój lęk i nauczyć się przemawiać przed tłumem osób, a dokładniej – sześciuset, ponieważ tyle gości liczy MUNOL. Wszystkie te niuanse składają się na cudowne przeżycia, których każdy powinien kiedyś doświadczyć.         Kaja Czerkiewska

 

Comments are closed.
Skip to content