I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze

MUNOL

MUNOL

On Czerwiec 15, 2016, Posted by , In Kultura, With Możliwość komentowania MUNOL została wyłączona

W dniach 30.05-04.06.2016r. uczniowie naszej szkoły po raz piąty brali udział w konferencji Model United Nations of Lubeck ( w skrócie MUNOL) w Lubece w Niemczech.

Nasza szkoła , jako jedyna szkoła z Polski, wzięła udział w 19-stej edycji MUNOL. Ponad 600 uczestników z 10 krajów z Europy i Azji przyjechało do Lubeki, aby wziąć udział w konferencji, której temat przewodni brzmiał „The changing face of conflict”.Projek MUNOL (Model United Nations of Lubeck) jest organizowany corocznie przez szkołę Thomasa Manna w  Lubece w Niemczech.  Jest to symulacja Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Model ONZ jest inicjatywą anglistów i prowadzony jest w języku angielskim (jest on oficjalnie językiem trwającej tydzień konferencji). Po trwających kilka miesięcy przygotowaniach do miejscowości Lubeka w Niemczech przyjeżdżają delegacje uczniów z całego świata. Odgrywają oni rolę prawdziwych dyplomatów, zdobywając tym samym wiedzę o reprezentowanym przez siebie kraju, o strukturach ONZ i o procedurach parlamentarnych. W związku z tym zasadnicze cele projektu to cele językowe, takie jak poszerzanie zakresu słownictwa niezbędnego w debatach i rozwijanie sprawności płynnego mówienia oraz kształtowanie postaw społecznych, kształtowanie postawy partnerskiej w realizacji zadań w pracy zespołowej. Uczniowie biorą udział w przygotowaniach w swojej szkole polegających na zdobyciu informacji o reprezentowanym przez nich kraju oraz zagadnieniach, które rozpatruje komisja lub komitet. Na dodatkowych zajęciach i spotkaniach uczą się jak sporządzić tzw. „position paper” oraz poznają procedury postępowania – rules of procedure.

Opiekunkami tego projektu w naszej szkole są pani Monika Moreou i pani Iwona Kopczyńska.

MUNOL to wspaniała przygoda, a Lubeka to miejsce gdzie można się wiele nauczyć i rozwinąć. Poznałam tam wielu niesamowitych i wspaniałych ludzi. Mam nadzieję, że wrócę tam za rok…                                                                                                                         Ola

MUNOL  był dla mnie niezwykłą przygodą, dzięki której poznałam cudownych ludzi z całego świata. Czas minął bardzo szybko, ale zdążyłam podszkolić swój angielski. Dzięki ciągłym debatom stałam się bardziej pewna siebie.
Olga

MUNOL to: super atmosfera, świetna organizacja, możliwość doskonalenie języka i zawierania nowych znajomości.
Julia

MUNOL to niepowtarzalna okazja do poznania ludzi z pięciu kontynentów, ich kultury, języka i tradycji oraz  rozwinięcia official language i zapoznanie się z problemami otaczającego nas świata.
Nicole

MUNOL dał mi wiele nowych możliwości i otworzył perspektywy na przyszłość. Symulacja obrad ONZ to całkiem nowe doświadczenie, dające szansę samorealizacji, otwarcia się na nowe nietypowe sytuacje.
Karolina

MUNOL za pierwszym razem spodobał mi się tak bardzo, że pojechałam na niego drugi rok z rzędu i najchętniej pojechałabym ponownie. Wspaniała atmosfera, świetni ludzie z całego świata sprawiają, że chce się tam wracać.
Karolina

Udział w MUNOLU to nie tylko szansa zapoznania  się z pracą ONZ, ale także okazja poznania nowych , wspaniałych osobowości. Doskonalenie umiejętności językowych w takich okolicznościach staje się łatwe i przyjemne. Każdy dzień warsztatów wykorzystany w 100%.
Marta

Comments are closed.
Skip to content