I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze

Byliśmy w Muzeum Pana Tadeusza i we wrocławskim Teatrze Polskim

Byliśmy w Muzeum Pana Tadeusza i we wrocławskim Teatrze Polskim

On Listopad 16, 2016, Posted by , In Aktualności,Kultura, With Możliwość komentowania Byliśmy w Muzeum Pana Tadeusza i we wrocławskim Teatrze Polskim została wyłączona

    W pierwszy piątek listopada br. grupa uczniów z klas 2C1, 2B2 pod opieką Pani Katarzyny Dobrzańskiej i Pani Beaty Michałowskiej uczestniczyła w wyjeździe do wrocławskiego Muzeum Pana Tadeusza oraz do Teatru Polskiego we Wrocławiu.

     Pierwszym punktem naszej wycieczki było wyżej wspomniane Muzeum Pana Tadeusza – filia wrocławskiego Ossolineum. Dzięki przeróżnym grom i prezentacjom multimedialnym zaprezentowanym w muzeum, mieliśmy okazję bliżej poznać biografię Adama Mickiewicza- najsławniejszego poety polskiego romantyzmu. W jednej z osiemnastu sal muzeum podziwialiśmy oryginalny rękopis „Pana Tadeusza”, co było dla nas wszystkich ogromnym przeżyciem. Dzięki kilkugodzinnemu zwiedzaniu Kamienicy pod Złotym Słońcem, czyli siedziby muzeum, mogliśmy zobaczyć na własne oczy, jak kształtowała się polska tradycja walki o niepodległości i jak ważnym poetą był Adam Mickiewicz.

     Drugą odsłoną naszej wrocławskiej wyprawy był niemalże pięciogodzinny spektakl pt. „Dziady” część III w reżyserii Michała Zadary. Zdecydowana większość z nas po raz pierwszy doświadczyła tak długiego czasu spędzonego w teatrze. Jednak nikt z nas nie ma wątpliwości, że było warto – mieliśmy okazję obejrzeć przełomową inscenizację naszego narodowego arcydramatu. Pierwszy raz w historii wystawiono tekst w całości, bez skrótów. Michał Zadara podjął się wielkiego zadania, dzięki któremu trwale zapisał się na kartach historii wrocławskiego Teatru Polskiego. Ponadto, na scenie wystąpił niemalże cały zespół aktorów, których grę oklaskiwano gromkimi brawami. Publiczność podziękowała aktorom owacją na stojąco.

     Byliśmy widzami ważnego spektaklu, który pozwolił nam na ujrzenie innej, nowej interpretacji ponadczasowych „Dziadów”.

Katarzyna Kolbuch

Comments are closed.
Skip to content