I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze

50 Okręgowa Olimpiada Geograficzna – podsumowanie

50 Okręgowa Olimpiada Geograficzna – podsumowanie

On Luty 12, 2024, Posted by , In Aktualności,Komunikaty,Liceum,Olimpiady,Sukcesy, With Możliwość komentowania 50 Okręgowa Olimpiada Geograficzna – podsumowanie została wyłączona

W dniach 11-12 lutego, nasze liceum było gospodarzem jubileuszowej, 50 Okręgowej Olimpiady Geograficznej we Wrocławiu.
W szacownych murach naszej szkoły, odbyły się dwudniowe zawody olimpijskie, w których uczestniczyło 90 uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych z województw dolnośląskiego i opolskiego wraz ze swoimi nauczycielami geografii. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali członkowie Okręgowego Komitetu Olimpijskiego pod przewodnictwem prof. dr. hab. Zdzisława Jarego. Uroczystość rozpoczęcia zawodów olimpijskich zaszczycili swoją obecnością m.in. Pan Senator Marcin Zawiła
i Pan Prezydent Miasta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak, prof. dr hab. Piotr Migoń oraz laureat pierwszej edycji okręgowej OG
dr Waldemar Sroka.

Program jubileuszowych zawodów OG był bardzo bogaty. Regulaminowo w sobotę, uczestnicy olimpiady przystąpili do trzech pisemnych testów.  Do drugiej części zawodów zakwalifikowało się 27 uczniów. Niedzielne przedpołudnie finaliści geograficznych zmagań zaczęli od rozwiązania quizu, składającego się z 20 pytań. Następnie odpowiadali na wylosowane zagadnienia, stając przed mapą fizyczną świata, jury i zgromadzoną publicznością. Części nieoficjalnej zawodów towarzyszyła wspaniała wystawa plakatów, prezentująca pięćdziesięcioletnią historię Olimpiady Geograficznej. Nauczyciele uczestniczyli w wycieczce prezentującej zasoby wystawiennicze i edukacyjne Muzeum Karkonoskiego i Karkonoskiego Parku Narodowego. Zmęczeni zmaganiami olimpijskimi uczniowie mogli posłuchać opowieści p. Andrzeja Paczosa podczas wycieczki ulicami Jeleniej Góry oraz zbliżyć się do świata wielkich gór dzięki prezentacji himalaisty p. Rafała Froni. Sobotni wieczór zakończyło spotkanie grona nauczycieli geografii
z pracownikami naukowymi Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Bogata i interesująca oprawa 50 Okręgowej Olimpiady Geograficznej, nie byłaby możliwa bez hojności darczyńców i dobrodziejów.
W organizacji ważnego dla regionu wydarzenia naukowego wsparli nas:

Prezydent Miasta Jeleniej Góry i pracownicy Urzędu Miasta
Starosta Powiatu Karkonoskiego
Pani Zofia Czernow Posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Pan Marcin Zawiła Senator Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
Uniwersytet Wrocławski
Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze
Karkonoski Park Narodowy
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
Urząd Statystyczny we Wrocławiu odział w Jeleniej Górze
Bursa Szkolna nr 1 w Jeleniej Górze
Zespół Szkół Przyrodniczo-Usługowych w Jeleniej Górze
Miejski Zakład Komunikacyjny w Jeleniej Górze
Termy Cieplickie w Jeleniej Górze
Karkonoska Informacja Turystyczna w Jeleniej Górze
Port Lotniczy Wrocław
Książnica Karkonoska w Jeleniej Górze
Wydawnictwo Nowa Era
Wydawnictwa AD-REM w Jeleniej Górze
Wydawnictwa Turystycznego PLAN w Jeleniej Górze
Markus Pensjonat nad potokiem w Przesiece
Centrum Handlowe Galeria Sudecka w Jeleniej Górze
Przedsiębiorstwo Jel-Tech Budownictwo i Elektryka
Cukiernia BRISTOLKA T.R. Surowiak s.c.
Cukiernia i Piekarnia Mrugała
Rotary Club w Jeleniej Górze
Zamek Chojnik w Jeleniej Górze

Pan prof. Zdzisław Jary przewodniczący KO OG we Wrocławiu, nauczyciele, uczennice i uczniowie oraz wszyscy zaproszeni goście, podkreślali doskonałą organizację zawodów olimpijskich oraz miłą i serdeczną atmosferę w progach naszej szkoły. Podążając za ich prośbą, przekazuję serdeczne podziękowania za zaangażowanie w przygotowanie i sprawny przebieg jubileuszowych 50 zawodów Okręgowej Olimpiady Geograficznej na ręce Pani Jolanty Paszowskiej dyrektor I LO im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze, zastępców dyrektora, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz licznego grona uczniów i absolwentów.

Do zobaczenia na 100 zawodach Okręgowej Olimpiady Geograficznej!

Grzegorz Lustyk

Comments are closed.
Skip to content