I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze

21 marca – Międzynarodowym Dniem Lasów

21 marca – Międzynarodowym Dniem Lasów

On Marzec 20, 2023, Posted by , In Aktualności,Nauka, With Możliwość komentowania 21 marca – Międzynarodowym Dniem Lasów została wyłączona

Heppeningiem przed wejściem do szkoły, uczennice i uczniowie klasy 3E zaakcentowali obchody Międzynarodowego Dnia Lasów.

Pierwszy dzień wiosny, jest kojarzony z popularnym dniem wagarowicza. Jednak tego dnia powinniśmy zwrócić uwagę na jeden z najważniejszych na Ziemi ekosystemów!
Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 21 marca Międzynarodowym Dniem Lasów, aby uczcić i podnieść świadomość znaczenia wszystkich rodzajów lasów. W lasach bytują miliony gatunków roślin i zwierząt, ale są one też niezbędne do przetrwania ludzi. W lasach pozyskujemy drewno do wyrobu mebli, papieru, do budowy domów, czy na opał. Lasy magazynują CO2, zmniejszając jego emisję do atmosfery i póki co wg ekspertów, są liderem w tym działaniu. Tymczasem w ciągu ostatnich 100 lat wyciętych zostało 50% wszystkich lasów, co zwiększyło efekt cieplarniany. Dzień Lasu obchodzony jest w celu uświadomienia znaczenia lasów oraz potrzeby ich pielęgnacji i ochrony.

Uczennice i uczniowie klasy 3E, na lekcji geografii prowadzonej przez Panią Annę Górską, poruszyli ten ciekawy, a za razem trudny temat. Zwrócili uwagę na kilka ważnych problemów funkcjonowania i użytkowania systemów leśnych m.in.

  • Czym, dla nas ludzi jest ekosystem lasu?
  • Jakie znaczenie ma dla naszego zdrowia i jaka jest skala korzyści, które mamy dzięki dobroczynnemu oddziaływaniu środowiska leśnego?
  • Jak ekosystem leśny wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie i ogólny dobrostan?

Podsumowaniem interesującej lekcji, była akcja przed budynkiem szkoły, w wyniku której, powstał rysunek inspirowany plakatem: „International Day of Forests”

więcej informacji:

Link do filmu Healthy forests for healthy people https://www.youtube.com/watch?v=8RGXG-WeJyk

Link do strony wyjaśniającej ideę tego święta w języku angielskim: https://www.fao.org/international-day-of-forests/en/

img-20230320-wa0008

img-20230320-wa0010

 

Comments are closed.
Skip to content