I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze

Wykłady Fundacji Nenckiego – online

Wykłady Fundacji Nenckiego – online

On Luty 18, 2022, Posted by , In Aktualności,Komunikaty,Nauka, With Możliwość komentowania Wykłady Fundacji Nenckiego – online została wyłączona
Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład Fundacji Nenckiego. Prof. dr hab. Grzegorz Bartoszewski przedstawi wykład pt. „Rośliny modyfikowane genetycznie – fakty i mity”
Wykład odbędzie się w środę 23 lutego 2022 o godzinie 16.00 na platformie zoom pod linkiem: https://zoom.us/j/98349123686
Tematyka wykładu:
Prawie 30 lat temu do uprawy trafiły pierwsze odmiany roślin modyfikowanych genetycznie. Odmiany te uzyskano z wykorzystaniem metod współczesnej biotechnologii i posiadają one ulepszone ważne cechy użytkowe, przykładowo są odporne na szkodniki lub wirusy, czy też charakteryzują się tolerancją na herbicydy. Surowce pozyskiwane z tych odmian wykorzystuje się w produkcji żywności, pasz dla zwierząt i włókna bawełnianego. Odmiany te są uprawiane na dużą skalę w niektórych krajach, zaś w innych nie zostały zaakceptowane i wprowadzono zakaz upraw roślin genetycznie modyfikowanych. Podczas wykładu przedstawione zostaną najważniejsze rośliny genetycznie modyfikowane, omówione sposoby ich uzyskiwania oraz następstwa wprowadzenia ich do uprawy.
Prof. Grzegorz Bartoszewski pracuje w Katedrze Genetyki Hodowli i Biotechnologii Roślin SGGW w Warszawie. Pracownicy Katedry od wielu lat prowadzą badania nad genami roślin i wykorzystaniem metod współczesnej biotechnologii w ulepszaniu roślin uprawnych.

 

Comments are closed.
Skip to content