I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze

Wirtualna wystawa „Tradycyjne profesje romskie w polskich zbiorach muzealnych i prywatnych”

Wirtualna wystawa „Tradycyjne profesje romskie w polskich zbiorach muzealnych i prywatnych”

On Listopad 29, 2021, Posted by , In Aktualności,Komunikaty, With Możliwość komentowania Wirtualna wystawa „Tradycyjne profesje romskie w polskich zbiorach muzealnych i prywatnych” została wyłączona

W imieniu Fundacji Przestrzenie Dziedzictwa i współorganizatorów projektu serdecznie  zapraszamy do odwiedzenia nowej wirtualnej wystawy online  poświęconej tradycyjnym profesjom Romów pt.

Wirtualna wystawa:  ,,Tradycyjne profesje romskie w polskich zbiorach muzealnych i prywatnych”

 

Bezpłatny dostęp do wystawy: https://www.fundacjapd.pl/117

Wystawa jest doskonałym materiałem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży,  poszerzającym ich wiedzę o kulturze, historii  i dziedzictwie  Romów w Polsce i Europie. Zaciekawi też szeroki krąg osób interesujących się dziedzictwem Romów.

Prezentuje ona wybrane profesje romskie na podstawie zbiorów, głównie fotograficznych,  zgromadzonych w Polsce. Pochodzą one z kolekcji Muzeum Kultury Romskiej w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Ośrodka ,,Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz kolekcji Pawła Lechowskiego. Wiele fotografii jest po raz pierwszy prezentowanych szerszej publiczności.

Wystawa podzielona jest na siedem części, przedstawiających wybrane tradycyjne profesje romskie: kowalstwo, kotlarstwo, drzewiarstwo, ceglarstwo, kamieniarstwo, handel, muzykowanie, niedźwiednictwo i wróżbiarstwo. Pokazuje dawny świat, dziedzictwo i zanikające zawody popularne w przeszłości wśród Romów. Przedstawiane artefakty pochodzą zarówno z Polski, jak i innych krajów Europy, głównie Rumunii, Bułgarii, Słowacji, Ukrainy, a także innych krajów na  Bałkanach.  Organizowana wystawa online prezentuje łącznie 70 ilustracji, a każdej z nich towarzyszy obszerna narracja dotycząca różnych aspektów tego dziedzictwa. Teksty zawierają mało znane,  a czasem zupełnie nowe treści dotyczące tradycyjnych profesji romskich.

Organizację wystawy dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu ,,Kultura ludowa i tradycyjna 2021″.  Wirtualna wystawa została przygotowana przez Fundację Przestrzenie Dziedzictwa przy udziale współorganizatorów:  Muzeum Kultury Romskiej w Warszawie, Muzeum Okręgowym w Tarnowie, Ośrodka ,,Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”. Partnerem zadania jest Romskie Towarzystwo Oświatowe ,,Harangos”. Patronem wystawy jest Polskie Towarzystwo Ludoznawcze.  W załączeniu przekazujemy dwie fotografie do dowolnego wykorzystania w informacji o wystawie.

 

Comments are closed.
Skip to content