I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze

Warsztaty „We are the Jews from Poland”

Warsztaty „We are the Jews from Poland”

On Listopad 6, 2021, Posted by , In Aktualności,Kultura,Nauka, With Możliwość komentowania Warsztaty „We are the Jews from Poland” została wyłączona

Dnia 4 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wirtualnym spotkaniu z przedstawicielką izraelskiego Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem. Warsztaty „We are the Jews from Poland- Jesteśmy Żydami z Polski” odbywały się w duchu pamięci o przedwojennej historii wyznawców judaizmu na ziemiach nie tylko Polski, ale i Europy.

Nasze spotkanie rozpoczęła krótka rozmowa na temat celu założenia i działalności jaką zajmuje się Instytut. Późniejszym etapem spotkania było przedstawienie uczniom jak bardzo ważna jest pamięć nie tylko o Żydach poległych podczas Holocaustu, ale również o ludziach im pomagającym. Przewodnik uświadomiła nam, że pomoc Bohaterów Holocaustu, czyli ludzi ratujących Żydów przed śmiercią, była kluczowa w czasie wojny i pamięć o tych osobach jest równie istotna. Instytut przechowuje bowiem informacje o każdej z tych osób i począwszy od 1953 roku nagradza każdą z nich odznaczeniem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. To najwyższe izraelskie odznaczenie otrzymało ponad 27 tysięcy ludzi! Ogromna, wręcz niewyobrażalna liczba! W tamtych czasach bowiem pomoc Żydom była karana śmiercią… cudem jest to, że udało się to uczynić tak wielu ludziom.

Kolejnym etapem naszej podróży po Instytucie była wirtualna wycieczka prowadząca przez jego każdy zakamarek. Przechadzając się po interaktywnych salach mogliśmy ujrzeć wystawy ukazujące nie tylko śmierć i ból związany z czasami Zagłady, ale również witryny związane z dobrymi chwilami z życia Żydów, którzy przed wojną toczyli normalne życie w swoich ojczyznach. Droga przez muzeum była bardzo interesująca, a czasami nawet zaskakująca. O wielu bowiem rzeczach związanych z czasami wojny nigdy nie słyszeliśmy. Podczas wirtualnej wycieczki mieliśmy też okazję obejrzeć świadectwa byłych więźniów obozów, którym udało się przetrwać katorgę Holocaustu (były to materiały wideo udostępnione w salach muzeum).

Na koniec warsztatów zostaliśmy podzieleni na grupy w celu zapoznania się z życiorysami znanych Żydów z czasów wojny. Ideą tego zadania było dostrzeżenie, że mimo swojego wyznania Żydzi byli zwykłymi ludźmi. Jednostkami utalentowanymi, pełnymi nadziei oraz z wieloma planami na życie.

Warsztaty były prawdziwą lekcją historii, która pokazała nam życie tamtych czasów. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się przyjechać do Izraela i przejść się szlakami Yad Vashem- tym razem już na żywo.

Bardzo dziękujemy Pani Aldonie Mierzwie za możliwość wzięcia udziału w warsztatach.

Dominik Zawadzki

Comments are closed.
Skip to content