I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze

Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Orlęcym Oddziałom Bojowym

Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Orlęcym Oddziałom Bojowym

On Marzec 1, 2019, Posted by , In Aktualności,Komunikaty,Kultura, With Możliwość komentowania Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Orlęcym Oddziałom Bojowym została wyłączona

27 lutego 2019r o godz.12.00 w Auli naszej Szkoły rozpoczęły się uroczystości poświęcone Orlęcym Oddziałom  Bojowym , które działały na ternie szkoły przy ul Kochanowskiego 18 w Jeleniej Górze w 1949r. Nasza szkoła jako jedyna na Dolnym Śląsku uczestniczyła w akcji pod hasłem „Posce wierni” . W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Instytutu Pamięci  Narodowej Oddziału we Wrocławiu : zastępca dyrektora  dr Katarzyna Pawlak-Weiss oraz  prof. Wojciech Trębacz, naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w oddziale IPN we Wrocławiu.

Przed uroczystym odsłonięciem tablicy memoratywnej młodzież i zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać wykładu prof. Wojciecha Trębacza i mgr Jolanty Ryglewskiej, nauczycielki historii.

Słuchacze mieli możliwość poznania krótkiej historii Orlęcych Odziałów Bojowych działających w naszej szkole, do których należeli m.inn: Lesław Fedzina, Andrzej Kowalczuk, Roman Gerhardt, Jerzy Witkowski, Remigiusz Ziółko, Janusz Makarewicz, Zbigniew Dymecki, Dżefar Radkiewicz,  Jan Serafin , Ryszard Turowskiego. Szczególnie dużo uwagi w swoim wykładzie poświęciła Pani J. Ryglewska Antoniemu Chylińskiemu – organizatorowi jeleniogórskich OOB.

Tablicę upamiętniającą OOB  umieszczono w szczególnym miejscu , przy wejściu  do Auli szkoły, naprzeciw tablicy upamiętniającej Dyrektora szkoły z 1949r Maksymiliana Tazbira.

 

(Zdjęcia za zgodą autora)

Comments are closed.
Skip to content