I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze

„ROZGRZEWAJĄCA MATEMATYKA„

„ROZGRZEWAJĄCA MATEMATYKA„

On Styczeń 10, 2017, Posted by , In Aktualności,Nauka, With Możliwość komentowania „ROZGRZEWAJĄCA MATEMATYKA„ została wyłączona

W szare, chłodne, jesienne i zimowe dni chętniej sięgamy po różne zabawy logiczne, szarady łamigłówki. Matematyczną rozgrzewkę rozpoczęliśmy już w listopadzie konkursem „Koma”, w którym uczestniczyli uczniowie nie tylko naszej szkoły, ale również innych szkół z miasta oraz z uczniowie gimnazjum z Sosnówki.

Konkurs „Koma” jest nietypowy – polega na wysłuchaniu wykładu, następnie uczniowie rozwiązują serię  zadań z zagadnień poruszanych na wykładzie, przy czym można korzystać z notatek sporządzonych na wykładzie. Wykład prowadzili nasi nauczyciele – dla gimnazjalistów pani Dominika Witczak, dla licealistów pan Romuald Andrusyszyn. W tym roku na etapie szkolnym poruszono problemy związane z przewozami.

Zadania przewozowe (ang. river-crossingproblems) po raz pierwszy pojawiły się w formie spisanej w dziele średniowiecznego anglosaskiego mnicha Alkuina „Propositiones ad acuendosiuvenes” (problemy dla wyostrzenia umysłu młodzieży) w VIII wieku. Były to trzy słynne zadania (znane do dziś w wielu wariantach) polegające na przeprawieniu przez rzekę wilka, kozy i kapusty, trzech par zazdrosnych braci z siostrami i rodziny z dwójką dzieci.

Możesz drogi czytelniku sam spróbować rozwiązać zadanie z kozą kapusta i wilkiem za pomocą  symulacji pod adresem :http://matematyczny.blox.pl/resource/koza.swf natomiast w przyszłym roku dołącz do grona uczestników konkursu J.

Spośród uczestników etapu powiatowego organizatorzy zaprosili do finału najlepszych uczniów z każdej szkoły. Jelenią Górę reprezentowało 12 gimnazjalistów (w tym nasi uczniowie to: Tomasz Pypeć, Jakub Rzempała, Aleksander Stefaniak, Adam Szmeterowicz) oraz licealistów (w tym  z naszego liceum: Wiktoria Pogorzelska, Jakub Młodkowski, Rafał Rzempała). Tematem finałów, które w grudniu odbyły się już w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego były zagadnienia hydrauliczne.

koma-2 Podczas wykładu studentka pokazała matematyczne fontanny:

koma-3 koma-4

Również gorąca atmosfera jest podczas DOLNOŚLĄSKICH MECZÓW MATEMATYCZNYCH po raz kolejny drużyny gimnazjalna i licealna biorą udział w tych zmaganiach. W tej formie rywalizacji pracuje się zespołowo rozwiązując niestandardowe, bardzo ciekawe zadania, których rozwiązania prezentowane są indywidualnie przy tablicy. Gimnazjaliści mają za sobą jeden mecz przegrany i  jeden wygrany, licealiści natomiast jeden mecz wygrali, a jeden zremisowali – nadal  więc mają szanse wejść do rundy półfinałowej – czeka ich jeszcze jedno decydujące spotkanie.

Jeszcze w styczniu dwójka naszych uczniów z klas trzecich: Ewa Goetz oraz  Szymon Kolanus mają szanse rywalizować w zawodach II stopnia o przejście do finału Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks Akademii Górniczo – Hutniczej.

Natomiast grono naszych gimnazjalistów na II etapie Olimpiady Matematycznej we Wrocławiu reprezentować będzie Wiktoria Buzun i Adam Szmeterowicz.

Bardzo cieszymy się ze wszystkich osiągnięć i sukcesów naszych uczniów. Trzymamy przysłowiowe kciuki za powodzenie.

Dziękujemy też wszystkim rodzicom, którzy wspierają finansowo Radę Rodziców. To dzięki Państwa wsparciu możliwe są wyjazdy uczniów na różne konkursy i mecze.

Iwona Hajder

Comments are closed.
Skip to content