I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze

Powrót z Alfeld

Powrót z Alfeld

On Wrzesień 27, 2016, Posted by , In Aktualności,Kultura, With Możliwość komentowania Powrót z Alfeld została wyłączona

Pierwsza część międzynarodowej wymiany młodzieży polsko-niemieckiej: Jelenia Góra- Alfeld (19-26.09.2016) zakończona. Tydzień, który spędziliśmy w Dolnej Saksonii upłynął niezwykle szybko i pracowicie.

Tematem tegorocznej wymiany były przesiedlenia: wspomnienie przybycia przed 70-laty przesiedleńców do górzystego regionu nad rzeką Leine oraz przyjazdu do Alfeld grupy uchodźców z Syrii. Wspólnie z niemieckimi partnerami zebraliśmy niezbędne materiały, wyszukane głównie w Internecie, oraz informacje uzyskane z bezpośrednich wywiadów z osobami, które zmuszone zostały do wyemigrowania ze swojej ojczyzny (wywiad z byłą mieszkanką Hirschberg oraz grupą uczniów z Alfeld Gymnasium pochodzenia syryjskiego). W małych grupach przygotowaliśmy plakaty tematyczne, które zostały zaprezentowane w auli im. Kurta Schwerdtferga w budynku VHS w Alfeld podczas trzydniowych uroczystości związanych z trzema rocznicami: wspomnieniem przybycia niemieckich przesiedleńców z Jeleniej Góry do Alfeld, jubileuszem 25-lecia podpisania niemiecko-polskiej umowy o przyjaźni i dobrosąsiedzkich stosunkach oraz 25-lecia partnerstwa Gimnazjum w Alfeld i Gimnazjum w ZSO Nr 1 w Jeleniej Górze.

W programie pobytu nie zabrakło  oczywiście wycieczek zarówno edukacyjnych jak i krajoznawczych. Zwiedziliśmy Fagus Werk, fabrykę prawideł do butów wpisaną na światową listę UNESCO, cukrownię Nordzucker produkującą znane nam produkty  z serii Sweet Family oraz neogotycki zamek księcia Ernsta Augusta Marienburg w Nordstemmen. Pozostały nam również miłe wspomnienia z  wycieczki w góry Harzu: wjazd kolejka linową, spacer drewnianymi pomostami wśród konarów drzew oraz jaskinia stalaktytowa Iberg w Bad Grund.

Z bagażem nowych doświadczeń i wspomnień oraz nadzieją na kolejne spotkanie z naszymi niemieckimi partnerami wyczekujemy wiosennej rewizyty.

Projekt współfinansowany przez Euroregion Nysa.

Comments are closed.
Skip to content