I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze

Narodowe czytanie „Przedwiośnia” w I LO im Stefana Żeromskiego

Narodowe czytanie „Przedwiośnia” w I LO im Stefana Żeromskiego

On Wrzesień 12, 2018, Posted by , In Aktualności,Gimnazjum,Komunikaty,Kultura,Liceum, With Możliwość komentowania Narodowe czytanie „Przedwiośnia” w I LO im Stefana Żeromskiego została wyłączona

Narodowe czytanie „Przedwiośnia” w I LO im Stefana Żeromskiego

Narodowe czytanie polskiej klasyki ma już kilkuletnią tradycję. Był Sienkiewicz, Prus, Wyspiański. W 2018 roku przyszła kolej na czytanie dzieła Stefana Żeromskiego. Nie jest to wybór przypadkowy, bo czytanie sztandarowej powieści tego pisarza – Przedwiośnia – ma związek ze stuletnią rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji nauczyciele i uczniowie I LO im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze zorganizowali w murach swojej Szkoły uroczystość czytania dzieła swojego Patrona. Zaprosili z tej okazji do udziału w tym wydarzeniu polonistów i uczniów z  II Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida oraz III Liceum Ogólnokształcącego im. J. Śniadeckiego. Dziękujemy wszystkim , którzy do nas przybyli  pod opieką pań Magdaleny Górak i Eweliny Zwolińskiej.

W słoneczny piątkowy poranek po powitaniu przez dyrektora Szkoły, panią Małgorzatę Kozińską, zebrani w auli „Żeroma” gospodarze i goście ze swadą czytali wybrane fragmenty powieści Stefana Żeromskiego. Znalazły się wśród nich ustępy o „szklanych domach”, o wojnie polsko – bolszewickiej, o zabitej przez Turków w rzezi Ormian pięknej dziewczynie, czy o straceńczej odwadze Cezarego Baryki w ostatniej scenie utworu. Uczniowie II LO czytali jeden z fragmentów z podziałem na role. Na zakończenie wykonawcy i słuchacze usłyszeli pieśń w wykonaniu Kasi Kasprzak, uczennicy I LO, z akompaniamentem Mileny Paszkowskiej.

Głośne czytanie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego przybliżyło uczniom piękno i znaczenie tej wielkiej powieści. Uświadomiło także wagę głośnej lektury, bo dzięki niej uwydatniają się sensy utworu i jego językowe piękno. Akcja narodowego czytania skierowana jest do całego społeczeństwa. Jej intencją jest zwiększenie zainteresowania Polaków czytaniem polskiej i europejskiej klasyki, gdyż – jak wskazują sondaże – poziom czytelnictwa niepokojąco się obniżył. Jeleniogórski „Żerom” w ciągu najbliższych dni będzie rozbrzmiewał frazami ostatniej powieści Patrona Szkoły we wszystkich klasach. Wydarzenie to jest hołdem złożonym Stefanowi Żeromskiemu oraz elementem wychowania patriotycznego – dla podkreślenia rocznicy stulecia odzyskanej przez Polskę niepodległości.

Opr. Jan Owczarek

Comments are closed.
Skip to content