I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze

„Między Alpami a Morzem Śródziemnym – rozmyślania o Prowansji”

„Między Alpami a Morzem Śródziemnym – rozmyślania o Prowansji”

On Styczeń 1, 2017, Posted by , In Aktualności,Kultura,Nauka, With Możliwość komentowania „Między Alpami a Morzem Śródziemnym – rozmyślania o Prowansji” została wyłączona

W czwartek, 15 grudnia w szkolnej auli odbyło się spotkanie: „Między Alpami a Morzem Śródziemnym – rozmyślania o Prowansji”. Dotyczyło ono wycieczki, która odbyła się w październiku bieżącego roku.

W spotkaniu, które zaszczyciła swoją obecnością Pani Dyrektor uczestniczyli uczniowie klasy 1C1, 1GC oraz klasy 3GB. Trwało ono dwie godziny lekcyjne, w czasie których nauczyciele uczestniczący w wycieczce opowiadali o historii Prowansji, jej kulturze, sztuce, literaturze, o odwiedzonych muzeach i wreszcie, a może przede wszystkim, o wrażeniach z podróży.

Na początek było o historii Prowansji, zwanej przez Rzymian „Provincia Nostra”, o jej architekturze pełnej budynków pamiętających czasy średniowiecza a nawet i starożytnego Rzymu, oraz o wszechobecnym zapachu lawendy, której niestety nie udało się zobaczyć w porze kwitnienia przypadającej na lato. Następnie opowieść przeszła z historii na sztukę, dla której Prowansja jest niewyczerpanym źródłem inspiracji. Tworzyli tu tacy malarze jak Cezanne, Matisse, czy Chagall, jak również wielu wielkich pisarzy, na których temat mówiono bardzo wiele ponieważ liryka prowansalska, była językiem wielkich twórców średniowiecza.

Oprócz Prowansji mówiono również o Awinionie – majestatycznym średniowiecznym mieście, o Genewie – gdzie nauczał Jan Kalwin oraz gdzie stoi Pałac Narodów, siedziba ONZ,o Monte Carlo – luksusowej części Monako znanej między innymi z kasyn i plaży .

Spotkanie uświetniła wystawa fotografii z wycieczki oraz wspaniały poczęstunek wykonany przez nauczycieli i uczniów. W 2 części o swoich wrażeniach z wyjazdu opowiadali sami uczniowie. Na koniec nauczycielka j.francuskiego Pani BeataWieromiej -Wojdak poleciła inne miejsca, które warto zobaczyć podróżując po Francji .

Spotkanie zorganizowali nauczyciele uczestniczący w wycieczce,  Pani Jolanta Ryglewska ( nauczycielka historii), Pan Jan Owczarek ( nauczyciel j.polskiego) oraz Pani Magdalena Zielińska ( nauczycielka j.francuskiego).

 

Eliza Jończyk ( kl 1 GC)

Comments are closed.
Skip to content