I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze

„Listy do Henia” – warsztaty Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN

„Listy do Henia” – warsztaty Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN

On Kwiecień 22, 2021, Posted by , In Aktualności,Komunikaty,Kultura,Liceum,Nauka, With Możliwość komentowania „Listy do Henia” – warsztaty Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN została wyłączona

W tygodniu, który otworzyła 78. rocznica powstania w getcie warszawskim w szczególny sposób pamiętamy o najmłodszych ofiarach Holocaustu.

Klasa 1a uczestniczyła w zajęciach online Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN, poświęconych  jednej z takich osób- Heniowi Żytomirskiemu. Punktem wyjścia warsztatów „Listy do Henia” była fotografia.

„To zdjęcie małego chłopca zostało zrobione na jednej z głównych ulic Lublina. Nie wyróżnia się ono niczym szczególnym i niewiele da się o nim powiedzieć (…). Takich zdjęć robi się na ulicy tysiące, ale za tym na pozór bardzo zwykłym zdjęciem kryje się historia życia urodzonego w 1933 roku w Lublinie żydowskiego chłopczyka Henia Żytomirskiego. To właśnie on widoczny jest na zdjęciu.1 września 1939 roku sześcioletni Henio miał rozpocząć naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Dokładnie wtedy wybuchła wojna i Henio do szkoły nie poszedł. Zginął prawdopodobnie w 1942 roku na Majdanku w komorze gazowej. To zdjęcie jest ostatnim z serii zdjęć robionych Heniowi co roku przez ojca” ( z materiałów projektu Bramy Grodzkiej).

Zapraszamy do zapoznania się z historią bohatera tych zajęć:

https://www.youtube.com/watch?v=oOsQ8lHNPUg

Katarzyna Dobrzańska

Comments are closed.
Skip to content