I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze

Jelenia Góra – Heidelberg

Jelenia Góra – Heidelberg

On Maj 29, 2023, Posted by , In Aktualności, With Możliwość komentowania Jelenia Góra – Heidelberg została wyłączona

Zakończyła się kolejna edycja polsko-niemieckiej wymiany młodzieży między I LO im. S. Żeromskiego w Jeleniej Górze i St. Raphael Gymnasium w Heidelbergu.

W listopadzie ubiegłego roku, gościliśmy w naszej szkole, nauczycieli i uczniów zaprzyjaźnionego gimnazjum z Niemiec.
Teraz przyszedł czas na rewizytę. W dniach 20-26 maja dziewiętnaścioro uczniów naszej szkoły, zostało podjętych przez swoich rówieśników i ich rodziny w uniwersyteckim Heidelbergu. Celem naszej wizyty było pogłębienie zawiązanych wcześniej znajomości, poznanie miasta i okolicy, zapoznanie się z charakterem szkoły i systemem edukacji w Niemczech, a przede wszystkim szlifowanie umiejętności językowych, w szczególności przez osoby uczęszczające na zajęcia DSD (Deutsches Sprachdiplom).

W programie naszej wizyty przewidziano wiele zajęć edukacyjnych i atrakcji. Niedzielę, nasi uczniowie spędzili tradycyjnie,
pod opieką rodzin swoich niemieckich partnerów. Roboczy poniedziałek rozpoczęliśmy kilkugodzinnym zwiedzaniem historycznego centrum miasta i zamku, by zakończyć go na widowni miejscowego teatru, gdzie obejrzeliśmy spektakl pt. „Morderstwo w Orient Expressie”

20230522_084233

Kolejne zajęcia odbywały się w sąsiednim Mannheim. Tu zachwyciło nas supernowoczesne Marchivum, czyli archiwum miejskie, połączone z multimedialną wystawą nt. historii miasta oraz Krajowa Wystawa Ogrodnicza „BUGA 23”.

20230523_094307

Środa miała charakter edukacyjny. Najpierw, pod opieką przewodników, poznaliśmy Friedrich Ebert Haus, czyli muzeum urządzone
w domu rodzinnym pierwszego prezydenta Niemiec. Tu odbyły się także warsztaty edukacyjne, poświęcone zagadnieniom demokracji. Po przerwie obiadowej spotkaliśmy się z przedstawicielem policji niemieckiej, który poruszył tematykę tolerancji
i współistnienia w wielonarodowym społeczeństwie Niemiec. Imponującym zakończeniem dnia, była wizyta w heidelberskim ratuszu, gdzie zostaliśmy przyjęci przez wiceburmistrz miasta Panią Stefanie Jansen.

20230524_100329 20230524_12042020230524_171045 20230524_170258

Ostatni etap wizyty w Niemczech przebiegał pod znakiem aktywności fizycznej. Mieliśmy okazję wziąć udział w szkolnym dniu sportu naszej partnerskiej szkoły. Na zakończenie tego słonecznego i ciepłego dnia, zostaliśmy zaproszeni do gry w minigolfa i na poczęstunek w uroczym parku w Weinheim.

20230525_092702

20230525_170212 20230525_171429

Bardzo cieszymy się, że po przerwie spowodowanej obostrzeniami pandemii koronawirusa, udało się zorganizować kolejną odsłonę naszej wymiany. Wynieśliśmy z niej wiele cennych doświadczeń, a przede wszystkim pogłębiliśmy wiedzę nt. kraju i społeczeństwa naszych zachodnich sąsiadów. Bonusem pobytu była możliwość praktycznego uczenia się języka niemieckiego i angielskiego. Uczennice i uczniowie zawiązali także wiele przyjaźni i znajomości, które mamy nadzieję, będą podtrzymywane w prywatnych kontaktach.

Emocje związane w wyjazdem do Heidelbergu jeszcze nie opadły, a my myślimy już o programie następnego spotkania młodzieży naszych szkół, które będzie miało charakter jubileuszowy – wymiana będzie obchodziła swoje dwudzieste urodziny!

Opiekunami i organizatorami wyjazdu byli p. Jolanta Paszowska i Grzegorz Lustyk

Comments are closed.
Skip to content