I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze

Ie (biol-chem-ang) na Body Worlds Vital

Ie (biol-chem-ang) na Body Worlds Vital

On Listopad 27, 2021, Posted by , In Aktualności,Nauka, With Możliwość komentowania Ie (biol-chem-ang) na Body Worlds Vital została wyłączona

Głównym celem wycieczki było odwiedzenie  Body Worlds Vital, wystawy naukowej autorstwa niemieckiego anatoma, prof. Guntera von Hageusa.  Jest to najliczniej odwiedzana wystawa w historii anatomii na świecie, która przyciągnęła już ponad 50 mln odwiedzających.  Wystawa jednych  zachwyca, innych bulwersuje. Jedno jest pewne, jest to ekspozycja, która wzbudza emocje i ogromne zainteresowanie.

Dzięki opracowanemu i opatentowanemu przez prof. Hageusa  procesowi plastynacj, mieliśmy możliwość podziwiania eksponatów  powstałych w wyniku preparacji ludzkiego ciała.  Klasa o profilu biol-chem-ang  miała sposobność przyjrzeć się dokładnie modelom anatomicznym, z których wiele zostało przedstawionych w wyszukanych pozach, np. baletnicy, człowieka z lassem czy gimnastyka.  Wraz z przewodnikiem, studentem czwartego roku medycyny, uczniowie  odbyli szczegółową lekcję anatomii, przyglądając sie mięśniom, ścięgnom, organom wewnętrznym i ich deformacjom związanym  z przebytymi chorobami. Doskonała lekcja anatomii dla przyszłych studentów medycyny.

 

Korzystając z okazji, przyjrzeliśmy  się również uważnie najsłynniejszemu dziełu wrocławskiego modernizmu – Hali Stulecia. Jest to obiekt znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, który został oddany do użytku w 1913 roku.  Zaprojektowany przez  Maxa Berga z okazji organizowanej Wystawy Światowej, znanej dziś pod nazwą EXPO,  przykuwa uwagę swoją ogromną żelbetonową kopulą. Swoim rozmiarem (67 metrów rozpiętości)  przyćmiła ona w tamtym czasie nawet rzymski Panteon. Zwiedziliśmy również cały zespół architektoniczny obejmujący m.in. Pawilon Czterech Kopuł, Pergolę i Iglicę, po czym udaliśmy się na zasłużony posiłek w galerii handlowej Wroclavia.

Dziękujemy za opiekę p. Renacie Janaszek oraz wychowawczyni klasy, p. Aldonie Mierzwie

img_20211125_120228069_hdr

Lekcja anatomii

Comments are closed.
Skip to content