I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze

Goście z Ukrainy

Goście z Ukrainy

On Grudzień 15, 2016, Posted by , In Aktualności,Kultura, With Możliwość komentowania Goście z Ukrainy została wyłączona

     We wtorek 13 grudnia naszą szkołę odwiedzili goście z Ukrainy. Grupa młodzieży pochodzącej z miejscowości Równe została zaproszona przez jeleniogórski Rotary Klub do Jeleniej Góry.

 W roku 1945 Równe, podobnie jak cały obszar Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej, zostało odłączone od Polski i włączone do Ukrainy, od 1991 należy do Ukrainy. W mieście działa oddział Towarzystwa Kultury Polskiej.

   Jednym z punktów bogatego programu podczas ich pobytu w Jeleniej Górze było spotkanie z rówieśnikami naszej szkoły. Samorząd Szkolny podejmował gości w swojej siedzibie” akwarium”, organizując poczęstunek i zabawy integracyjne . Dzięki p. Mariuszowi Kokotowskiemu i jego opowieściom o historii powstania budowli, architektury i licznym ciekawostkom  odbyli bardzo interesującą wycieczkę po budynku naszej szkoły. Końcowym punktem wizyty był mecz towarzyski w piłkę  siatkową.

Młodzież z Ukrainy była pod wrażeniem budynku i stwierdzili, że jeszcze nie widzieli takiej pięknej szkoły.  Dostaliśmy zaproszenie do ich miejscowości i liczymy, że zaowocuje to dłuższą współpracą.

W środę uczestniczyliśmy w symbolicznej kolacji wigilijnej zorganizowanej przez Rotary Klub w Pałacu Staniszów. Była to okazja to wymiany tradycji i kultury naszych krajów . Wieczór uświetniły występy wokalne i taneczne. Tańce tradycyjne, kolędy i utwory świąteczne wykonywane naprzemiennie przez naszą i ukraińską młodzież były przepiękne i sprawiły ogromną przyjemność wszystkim uczestnikom kolacji. Pod koniec wieczoru do grzecznych dzieci zawitał Mikołaj wręczając paczki.

Te dwa dni dały nam obraz Ukrainy jakiej nie znamy z przekazów telewizyjnych. Odnaleźliśmy wspólny język dostrzegając bliskość naszych kultur.

Mamy nadzieję, że na wiosnę spotkamy się ponownie na Ukrainie.

 

 

Comments are closed.
Skip to content